darca - Alena Rohunova - A3R Design

A3R Design
Alena Rohunová

 

 

 1. Aké je Vaše meno/prezývka pod ktorým by sme Vás vedeli nájsť na sociálnych sieťach

(ako Vás ľudia spoznávajú) ?

Volám sa Alena, som manželkou skvelého muža a maminkou dvoch šikovných synov.

Aktuálne tvorím pod značkou A3R Design.

A3R – sú naše iniciály (A - Alena, 3R - Róbert, Róbert ml., Rastislav) = náš štvorlístok (naše logo)

 

 1. Ako ste sa dostali k svojej tvorbe a ako dlho tvoríte? 

Remeslo drotárstvo som najprv brala ako záľubu. Teraz mám to šťastie, že zo záľuby sa stala moja práca a práca je zároveň aj mojou záľubou.

Toto remeslo sa niekedy dedilo z otca na syna. V našej rodine to tak nebolo. Som prvá, kto sa tomu začal venovať. Zo záľuby sa stala vášeň  a vyzerá to tak, že pohltila aj našich drobcov.

Mám veľkú radosť, že sa mi podarilo v nich vzbudiť záujem o toto naše tradičné remeslo a som na nich veľmi hrdá. Manžel nás v tom podporuje, drží nám palce a trpezlivo prekračuje drôty.

Celkovo sa drotárstvu a technike TIFFANY venujem asi 4 roky, z toho 2,5 roka učím aj našich synov.

Drôtovanie s dúhou - upravené

 

 1. Pre koho tvoríte a aké máte metódy? Ako tvoríte?

Tvorím predovšetkým pre ľudí, ktorí vedia oceniť ručnú prácu a ctia si naše tradície. Vo svojej tvorbe využívam rôzne drotárske techniky.

V drotárskych zahraničných technikách (wire wrapping) som samouk, na tradičné drotárske techniky  a umeleckú techniku TIFFANY som absolvovala kurzy. Naučiť sa toto všetko v tak krátkom čase chcelo veľa odhodlania a sebazaprenia, niekedy aj na úkor voľného času,  či spánku.

Tieto techniky niekedy aj navzájom kombinujem a vznikajú tak jedinečné originály.

Profesiou som kozmetička - vizážistka. Mám rada farby, kombinovanie farieb, ich kúzlo a „čarovanie“ s nimi.

Snažím sa skĺbiť  predchádzajúce skúsenosti a znalosti z farebnej typológie s navrhovaním dizajnov šperkov, spojiť výchovu detí so svojou záľubou a poradenstvom v oblasti vizáže a kozmetiky a navyše vlastnou tvorbou potešiť svoje okolie, príp.  potenciálnych záujemcov o moju tvorbu. 

 

 

 1. Aké máte ciele /ambície/ v tvorbe, ale aj v živote? 

Ťažko povedať, čo život prinesie, ale chcela by som aj svojou troškou prispieť k propagácii remesla, svojou tvorbou dať remeslu nový rozmer a prezentovať tradičné remeslo možno niekedy aj netradičným spôsobom.

A keďže som zistila, že odovzdávať remeslo drotárstvo  ma neskutočne baví a že aj viem naučiť, čoho dôkazom sú úspechy našich synov na celoslovenskej úrovni, tak by som veľmi rada toto remeslo aj učila na živých kurzoch,  v online priestore, alebo aj v rámci tvorivých dielní v spolupráci s pedagógmi na základných školách.

 

 

 1. Počas Vašej realizácie sa určite stretávate aj s komplikáciami, s ktorými sa musíte popasovať. Akú radu by ste dali handmade tvorcom, čo pomohlo Vám v tejto oblasti, na čo konkrétne ste hrdý/á vo svojom živote tvorcu (príp. ocenenia, súťaže, trofeje)

Asi najviac komplikovaná  bola tá cesta k mojej súčasnej záľube a zároveň povolaniu a keďže remeslu drotárstvu priúčam aj našich synov, tak to beriem už aj ako poslanie.

K výrobe drôtovaných a cínovaných šperkov som sa dostala viac - menej náhodou.

Kvôli manželovej práci, ktorú vykonáva na druhom konci republiky som bola nútená prispôsobiť sa situácii a v domácom prostredí  venovať sa výlučne starostlivosti a výchove detí.

Zvlášť potom, čo sa u nášho  staršieho syna začali prejavovať zdravotné problémy súvisiace s imunitou, potravinovými, kontaktnými a inhalačnými alergiami.

Ale tento čas strávený s deťmi sa snažím využívať naplno, v každej voľnej chvíli sa im snažím venovať,  viesť ich k remeslu, podporovať ich v tom a pevne verím, že im toto nadšenie pre túto poctivú drotársku  prácu aj naďalej zostane.  

Za ten čas sa už stihli so svojimi drotárskymi dielkami zúčastniť viacerých celoslovenských výtvarných a remeselných súťaží a získali tak niekoľko ocenení, iba jedna z toho bola okresná súťaž.  

Môžem spomenúť :

 • Celoslovenská výtvarná súťaž ANJEL VIANOC 2018 (Rastik ako 8 ročný získal 1. miesto),
 • ANJEL VIANOC 2019 (Robko 3. miesto, Rastik uznanie)...
 • ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky V KRAJINE REMESIEL (Rastik 3. miesto, Robko 3. miesto - každý vo svojej vekovej kategórii) - tieto práce boli na výstave v Galérii ÚĽUV v Košiciach a v Banskej Bystrici v Thurzovom dome, chlapci súťažili v kategórii NOTY PRE DRÔTY
 • Robko nás reprezentoval aj v Japonsku
 • miesto v celoslovenskej výtvarnej súťaži ANJEL VIANOC 2020 – chlapci súťažili so spoločnou prácou „ČARO VIANOC“ , vytvorili nádherný drôtovaný Betlehem, ktorý bol tiež súčasťou výstavy v Tatranskej galérii v Poprade
 • Súťaž MICHALOVCE OČAMI MLADÝCH VÝTVARNÍKOV pod záštitou primátora mesta Michalovce - chlapci získali ocenenia v striebornom a bronzovom pásme.
 • toho času majú chlapci svoje práce ešte v jednej remeselnej súťaži - V KRAJINE REMESIEL 2020, obaja získali 3.miesta, každý vo svojej vekovej kategórii. Súťažili v kategórii NOTY PRE DRÔTY. Tieto práce a diplomy ešte doma nemáme, slávnostné otvorenie výstavy spojené s oceňovaním sa ešte len chystá.

Tiež som sa zúčastnila niekoľkých súťaží a svoje práce som mala opakovane uverejňované aj ako výber redakcie na fb stránke  časopisu „Artmama“, niektoré kúsky z kolekcie Izabella boli uverejnené v časopise „Nevesta“ ... S touto kolekciou som sa zúčastnila aj súťaže o Remeslo týždňa na fb stránke relácie REMESLO MÁ ZLATÉ DNO, kde som získala krásne 2. miesto. 

S jedným zo svojich  autorských  šperkov som postúpila do celoslovenskej srdiečkovej súťaže „Čo dokáže mama“.

V jednom ročníku celoslovenskej súťaže o „Najkrajší výrobok od mamky“ som sa prebojovala až do finálovej 15-ky , kde som vo verejnom hlasovaní skončila na 4. mieste. 

Tiež som niekoľkokrát  získala ocenenie Šperk týždňa spomedzi českých a slovenských umelcov a aj vďaka tomu som mala uverejnené šperky na titulnej fotke  medzi najlepšími  z Čiech a Slovenska.

Za posledný rok som sa odvážila  prezentovať svoju tvorbu aj v zahraničných skupinách, kde som sa niekoľkokrát zúčastnila CHALLENGE  na konkrétnu tému. Tam sa mi podarilo uspieť v konkurencii svetových umelcov a moje šperky boli uverejnené na titulnej fotografii skupiny medzi najlepšími. V poslednom Challenge som vyhrala dokonca 1. miesto.

Počas prázdnin sme prijali pozvanie do relácie TELERÁNO  v TV Markíza, kde naši chlapci  boli predviesť ukážky remesla  drotárstva a svoje ocenené a prázdninové remeselné práce.

 Cínované šperky - upravené

6.Prečo ste prijali pozvanie byť súčasťou tejto súťaže ako jedným z darcov?

Oslovenie a pozvanie byť jedným z darcov ma veľmi potešilo. Keďže tvorím prevažne na objednávky, čakacia doba u mňa trvá trošku dlhšie a mnou poskytnutá cena v tejto súťaži môže byť zároveň aj cesta, ako sa dostať k jedinečnému originálu mimo poradovník.

A keďže tvorím s láskou a s radosťou, tak túto energiu rada posuniem prostredníctvom môjho výrobku v podobe daru niekomu, kto k svojej práci pristupuje rovnako.

Pretože ručná práca nie je len o práci s rukami, ale aj to tom, že každý tvorca, remeselník, umelec do svojho diela  vkladá kus seba a svojho srdca.

 

 

 1. Kde všade by sme vedeli nájsť Vašu tvorbu (FB, Instagram, WEB)

FB: A3R Design

IG: @a3rdesign

 

  

 1. Čo konkrétne darujete výhercovi /výhercom?

Do súťaže som sa rozhodla venovať Anjela pre šťastie z pravého krištáľu a hematitu, ktorý  patrí do mojej autorskej kolekcie ANJELÍČKOVO. Je vyrobený kombináciou techník drôtovania a umeleckej techniky TIFFANY. Každý kus je jedinečný originál, ide o autorský dizajn.

Anjelik je v darčekovom balení, aj s certifikátom. Dar je v hodnote 35 eur.

Anjelíčkovo - upravenéHmyzáky - upravenéSrdce do dlane - upravenéŠperk s príbehom - upravené

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie