darca - Alena Rohunova - A3R Design

A3R Design
Alena Rohunová

 

 

 1. Aké je Vaše meno/prezývka pod ktorým by sme Vás vedeli nájsť na sociálnych sieťach

(ako Vás ľudia spoznávajú) ?

Volám sa Alena, som manželkou skvelého muža a maminkou dvoch šikovných synov.

Aktuálne tvorím pod značkou A3R Design.

A3R – sú naše iniciály (A - Alena, 3R - Róbert, Róbert ml., Rastislav) = náš štvorlístok (naše logo)

 

 1. Ako ste sa dostali k svojej tvorbe a ako dlho tvoríte? 

Remeslo drotárstvo som najprv brala ako záľubu. Teraz mám to šťastie, že zo záľuby sa stala moja práca a práca je zároveň aj mojou záľubou.

Toto remeslo sa niekedy dedilo z otca na syna. V našej rodine to tak nebolo. Som prvá, kto sa tomu začal venovať. Zo záľuby sa stala vášeň  a vyzerá to tak, že pohltila aj našich drobcov.

Mám veľkú radosť, že sa mi podarilo v nich vzbudiť záujem o toto naše tradičné remeslo a som na nich veľmi hrdá. Manžel nás v tom podporuje, drží nám palce a trpezlivo prekračuje drôty.

Celkovo sa drotárstvu a technike TIFFANY venujem asi 4 roky, z toho 2,5 roka učím aj našich synov.

Drôtovanie s dúhou - upravené

 

 1. Pre koho tvoríte a aké máte metódy? Ako tvoríte?

Tvorím predovšetkým pre ľudí, ktorí vedia oceniť ručnú prácu a ctia si naše tradície. Vo svojej tvorbe využívam rôzne drotárske techniky.

V drotárskych zahraničných technikách (wire wrapping) som samouk, na tradičné drotárske techniky  a umeleckú techniku TIFFANY som absolvovala kurzy. Naučiť sa toto všetko v tak krátkom čase chcelo veľa odhodlania a sebazaprenia, niekedy aj na úkor voľného času,  či spánku.

Tieto techniky niekedy aj navzájom kombinujem a vznikajú tak jedinečné originály.

Profesiou som kozmetička - vizážistka. Mám rada farby, kombinovanie farieb, ich kúzlo a „čarovanie“ s nimi.

Snažím sa skĺbiť  predchádzajúce skúsenosti a znalosti z farebnej typológie s navrhovaním dizajnov šperkov, spojiť výchovu detí so svojou záľubou a poradenstvom v oblasti vizáže a kozmetiky a navyše vlastnou tvorbou potešiť svoje okolie, príp.  potenciálnych záujemcov o moju tvorbu. 

 

 

 1. Aké máte ciele /ambície/ v tvorbe, ale aj v živote? 

Ťažko povedať, čo život prinesie, ale chcela by som aj svojou troškou prispieť k propagácii remesla, svojou tvorbou dať remeslu nový rozmer a prezentovať tradičné remeslo možno niekedy aj netradičným spôsobom.

A keďže som zistila, že odovzdávať remeslo drotárstvo  ma neskutočne baví a že aj viem naučiť, čoho dôkazom sú úspechy našich synov na celoslovenskej úrovni, tak by som veľmi rada toto remeslo aj učila na živých kurzoch,  v online priestore, alebo aj v rámci tvorivých dielní v spolupráci s pedagógmi na základných školách.

 

 

 1. Počas Vašej realizácie sa určite stretávate aj s komplikáciami, s ktorými sa musíte popasovať. Akú radu by ste dali handmade tvorcom, čo pomohlo Vám v tejto oblasti, na čo konkrétne ste hrdý/á vo svojom živote tvorcu (príp. ocenenia, súťaže, trofeje)

Asi najviac komplikovaná  bola tá cesta k mojej súčasnej záľube a zároveň povolaniu a keďže remeslu drotárstvu priúčam aj našich synov, tak to beriem už aj ako poslanie.

K výrobe drôtovaných a cínovaných šperkov som sa dostala viac - menej náhodou.

Kvôli manželovej práci, ktorú vykonáva na druhom konci republiky som bola nútená prispôsobiť sa situácii a v domácom prostredí  venovať sa výlučne starostlivosti a výchove detí.

Zvlášť potom, čo sa u nášho  staršieho syna začali prejavovať zdravotné problémy súvisiace s imunitou, potravinovými, kontaktnými a inhalačnými alergiami.

Ale tento čas strávený s deťmi sa snažím využívať naplno, v každej voľnej chvíli sa im snažím venovať,  viesť ich k remeslu, podporovať ich v tom a pevne verím, že im toto nadšenie pre túto poctivú drotársku  prácu aj naďalej zostane.  

Za ten čas sa už stihli so svojimi drotárskymi dielkami zúčastniť viacerých celoslovenských výtvarných a remeselných súťaží a získali tak niekoľko ocenení, iba jedna z toho bola okresná súťaž.  

Môžem spomenúť :

 • Celoslovenská výtvarná súťaž ANJEL VIANOC 2018 (Rastik ako 8 ročný získal 1. miesto),
 • ANJEL VIANOC 2019 (Robko 3. miesto, Rastik uznanie)...
 • ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky V KRAJINE REMESIEL (Rastik 3. miesto, Robko 3. miesto - každý vo svojej vekovej kategórii) - tieto práce boli na výstave v Galérii ÚĽUV v Košiciach a v Banskej Bystrici v Thurzovom dome, chlapci súťažili v kategórii NOTY PRE DRÔTY
 • Robko nás reprezentoval aj v Japonsku
 • miesto v celoslovenskej výtvarnej súťaži ANJEL VIANOC 2020 – chlapci súťažili so spoločnou prácou „ČARO VIANOC“ , vytvorili nádherný drôtovaný Betlehem, ktorý bol tiež súčasťou výstavy v Tatranskej galérii v Poprade
 • Súťaž MICHALOVCE OČAMI MLADÝCH VÝTVARNÍKOV pod záštitou primátora mesta Michalovce - chlapci získali ocenenia v striebornom a bronzovom pásme.
 • toho času majú chlapci svoje práce ešte v jednej remeselnej súťaži - V KRAJINE REMESIEL 2020, obaja získali 3.miesta, každý vo svojej vekovej kategórii. Súťažili v kategórii NOTY PRE DRÔTY. Tieto práce a diplomy ešte doma nemáme, slávnostné otvorenie výstavy spojené s oceňovaním sa ešte len chystá.

Tiež som sa zúčastnila niekoľkých súťaží a svoje práce som mala opakovane uverejňované aj ako výber redakcie na fb stránke  časopisu „Artmama“, niektoré kúsky z kolekcie Izabella boli uverejnené v časopise „Nevesta“ ... S touto kolekciou som sa zúčastnila aj súťaže o Remeslo týždňa na fb stránke relácie REMESLO MÁ ZLATÉ DNO, kde som získala krásne 2. miesto. 

S jedným zo svojich  autorských  šperkov som postúpila do celoslovenskej srdiečkovej súťaže „Čo dokáže mama“.

V jednom ročníku celoslovenskej súťaže o „Najkrajší výrobok od mamky“ som sa prebojovala až do finálovej 15-ky , kde som vo verejnom hlasovaní skončila na 4. mieste. 

Tiež som niekoľkokrát  získala ocenenie Šperk týždňa spomedzi českých a slovenských umelcov a aj vďaka tomu som mala uverejnené šperky na titulnej fotke  medzi najlepšími  z Čiech a Slovenska.

Za posledný rok som sa odvážila  prezentovať svoju tvorbu aj v zahraničných skupinách, kde som sa niekoľkokrát zúčastnila CHALLENGE  na konkrétnu tému. Tam sa mi podarilo uspieť v konkurencii svetových umelcov a moje šperky boli uverejnené na titulnej fotografii skupiny medzi najlepšími. V poslednom Challenge som vyhrala dokonca 1. miesto.

Počas prázdnin sme prijali pozvanie do relácie TELERÁNO  v TV Markíza, kde naši chlapci  boli predviesť ukážky remesla  drotárstva a svoje ocenené a prázdninové remeselné práce.

 Cínované šperky - upravené

6.Prečo ste prijali pozvanie byť súčasťou tejto súťaže ako jedným z darcov?

Oslovenie a pozvanie byť jedným z darcov ma veľmi potešilo. Keďže tvorím prevažne na objednávky, čakacia doba u mňa trvá trošku dlhšie a mnou poskytnutá cena v tejto súťaži môže byť zároveň aj cesta, ako sa dostať k jedinečnému originálu mimo poradovník.

A keďže tvorím s láskou a s radosťou, tak túto energiu rada posuniem prostredníctvom môjho výrobku v podobe daru niekomu, kto k svojej práci pristupuje rovnako.

Pretože ručná práca nie je len o práci s rukami, ale aj to tom, že každý tvorca, remeselník, umelec do svojho diela  vkladá kus seba a svojho srdca.

 

 

 1. Kde všade by sme vedeli nájsť Vašu tvorbu (FB, Instagram, WEB)

FB: A3R Design

IG: @a3rdesign

 

  

 1. Čo konkrétne darujete výhercovi /výhercom?

Do súťaže som sa rozhodla venovať Anjela pre šťastie z pravého krištáľu a hematitu, ktorý  patrí do mojej autorskej kolekcie ANJELÍČKOVO. Je vyrobený kombináciou techník drôtovania a umeleckej techniky TIFFANY. Každý kus je jedinečný originál, ide o autorský dizajn.

Anjelik je v darčekovom balení, aj s certifikátom. Dar je v hodnote 35 eur.

Anjelíčkovo - upravenéHmyzáky - upravenéSrdce do dlane - upravenéŠperk s príbehom - upravené